Žlázy s vnitřní sekrecí
Žlázy s vnitřní sekrecí jsou orgány, které uvolňují do krve látky, které ovlivňují řadu funkcí v lidském těle ( krevní tlak, hladiny iontů atd.)
Hypofýza
Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí, velikosti malé třešně. Mikroskopicky je rozdělena na 2 laloky, přední – vytváří řadu důležitých hormonů ( prolaktin, somatotropní, thyreotropní aj.), a zadní lalok – produkující 2 hormony ( oxytocin, antidiuretický hormon ).
Štítná žláza
Žláza štítná je poměrně velká, červenohnědé barvy. Její velikost a váha je ovlivněna různými činiteli. V průměru váží 30 až 40g. Skládá se ze 2 laloků, které jsou uloženy po stranách štítné chrupavky a průdušnice a jsou spojeny nekonstantním můstkem. Žláza produkuje několik různých hormonů, které ovlivňují rychlost metabolických procesů v lidském těle a rovněž hospodaření s vápníkem.
Normální zdravá štítná žláza není na krku přes kůži hmatná. Je-li hmatná, jedná se většinou o chorobně zvětšenou štítnou žlázu. Štítná žláza je poměrně těsně spojena s hrtanem, takže při polykání se s ním pohybuje nahoru a dolů. Krevní zásobení štítné žlázy je vzhledem k její váze asi 5x větší než u ledvin.
Příštitné tělíska
Žlázy příštitné jsou 4 malá tělíska, uložená na zadní straně štítné žlázy. Zpravidla rozlišujeme 2 příštitná tělíska horní a 2 dolní. Poloha příštítných žláz je dosti nestálá, někdy jsou ukryty i uvnitř tkáně štítné žlázy. Každá žláza je velikosti asi jako čočka.
Žlázy vytvářejí hormon – parathormon, který vyplavuje vápník z kostí a tím se podílí na udržení stálé hladiny vápníku v krvi.
Slinivka břišní
Slinivka břišní je druhá největší žláza trávicího ústrojí, ústící do dvanáctníku. Je to protáhlá žláza, ležící napříč před páteří ve výší 1. a 2.bederního obratle. Je 14 až 16cm dlouhá, váhy 60 až 90g. Slinivka se skládá z mikroskopicky patrných lalůčků, které jsou od sebe neúplně odděleny vazivem, v němž probíhají cévy a nervy. Hlavní vývodná cesta slinivky břišní ústí do dvanáctníku. Slinivka břišní vylučuje trávicí šťávu, která vzhledem k obsahu enzymů má pro štěpení živin v tenkém střevě nezastupitelnou úlohu. Slinivka břišní rovněž vylučuje inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi. Na druhé straně produkuje rovněž hormon glukagon, který hladinu cukru zvyšuje.
Nadledviny
Nadledviny jsou uloženy v tukovém pouzdru společně s ledvinami a to při jejich horním okraji. Pravá nadledvina je společně s příslušnou ledvinou postavena níže, levá je výše. Nadledviny nejsou pevně spojeny s ledvinami, takže při poklesu ledvin zůstávají na svém místě.
Nadledviny se mikroskopicky skládají ze 3 vrstev, produkující různé působky. Nejznámější jsou kortikoidy, adrenalin, noradrenalin aj. Ovlivňují metabolismus, působí na sympatický nervový systém.