Vliv mastektomie na následnou rekonstrukci

Vliv mastektomie na následnou rekonstrukci

Cílem operačního odstranění prsu je léčba nádorového onemocnění, nebo snížení rizika jeho vzniku. Z toho důvodu je nutné při totální mastektomii odstranit prakticky celou prsní žlázu s okolním tukem. Většinou je z onkologického hlediska bezpečnější odstranit i prsní bradavku a dvorec.

Mastektomie se však mohou lišit podle toho, kolik se odstraní kůže v okolí dvorce. Pro účely rekonstrukce je výhodné odebrat kůže co nejméně. Takové operaci se říká kůži šetřící mastektomie. U většiny žen lze tento výkon provést, někdy je to však z onkologického hlediska vyloučeno. Kůži šetřící výkon naopak vhodný není, když se žena později pro rekonstrukci nerozhodne. Přebytečná kůže zpravidla nevypadá dobře a může být ženě na obtíž.

Způsob provedení mastektomie má vliv i na délku a umístění kožních jizev v oblasti rekonstruovaného prsu. Po klasické kůži šetřící mastektomii zůstává někdy pouze nenápadná kruhová jizva kolem prsního dvorce. Často je však takový postup technicky nemožný a rozsah jizev na vytvořeném prsu je větší. O konkrétní situaci u vás si pohovořte s lékařem.

Autor:

MUDr. Oldřich Coufal, Ph.D.

Oddělení chirurgické onkologie

Masarykův onkologický ústav

Sdílej příspěvek

Opustit komentář