Růstový hormon (somatotropní hormon – STH, growth hormone – GH)

Růstový hormon (somatotropní hormon – STH, growth hormone – GH)

Je velmi významný hormon bílkovinné povahy, který nepůsobí přes další endokrinní žlázu. Během dne kolísá jeho hladina v krvi v závislosti na aktivitě mozkové kůry, dále je hladina závislá na stresu, zátěži, hladině některých hormonů (ADH, glukagon ) v krvi, na glykémii, atd. Sekrece se zvyšuje také ve spánku. Sekrece je řízena z hypothalamu uvolňujícím a inhibujícím hormonem (GH RH a somatostatinem). STH působí přímo na tukové buňky a stimuluje je k odbourávání triglyceridů a kromě toho má nepřímý účinek na játra a jiné tkáně, kde podporuje vznik somatomedinů (insuline like factor 1 – IGF 1), které zprostředkují růst téměř všech tkání v těle.

STH má tyto účinky:

  • štěpí tuky jako zdroj energie pro anabolismus (přímý lipolytický účinek)
  • podporuje růst pojivové tkáně, růst kostí a chrupavek
  • podporuje růst svalové hmoty (proteoanabolický účinek)
  • snižuje zpracovávání glukózy (zdrojem energie jsou volné mastné kyseliny, glukóza zůstává v krvi a zvyšuje se glykémie)
  • zadržuje ionty Na+, K+, Cl, Mg2+, PO43-

Poruchy sekrece STH

Zvýšení sekrece STH bývá nejčastěji způsobeno adenomem hypofýzy (nezhoubným nádorem ze žlázové tkáně) a projevuje se rozdílným klinickým obrazem podle toho, zda ke zvýšení sekrece došlo před či po uzavření růstových chrupavek (v dětství nebo v dospělosti). Pokud došlo ke zvýšené tvorbě před uzavřením růstových chrupavek mluvíme o gigantismu. Projevuje se nadměrným vzrůstem a je provázen poruchami z nedostatku ostatních hormonů hypofýzy (hypofunkce z útlaku hypofýzy adenomem) a někdy i sníženým IQ až do pásma debility.

Při zvýšené tvorbě v dospělosti (po uzavření růstových chrupavek) rostou pouze akrální (okrajové) partie. Jde o akromegalii: zvětšení brady, nosu, nadočnicových oblouků, rukou, nohou a jazyka. Dále zhrubne hlas, a projevují se též metabolické poruchy (diabetes mellitus).

Snížení sekrece STH má rovněž rozdílný klinický obraz podle toho, zda k němu došlo v dětství či v dospělosti. Při snížení sekrece STH v dětství jde o hypofyzární nanismus, kde malá výška je doplňována zvýšeným IQ a sklony k teatrálnímu vystupování. V dospělosti snížená sekrece STH bývá často doprovázena poklesem sekrece všech hormonů adenohypofýzy (panhypopituitarismus). Projevuje se nedostatečností nadledvin (klesá odolnost k zátěži), poklesem činnosti štítné žlázy, sníženou funkcí pohlavních orgánů a chybějící adaptační reakcí na chlad a nedostatek živin.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář