A) REKONSTRUKCE IMPLANTÁTEM – Rekonvalescence po tkáňové expanzi a rekonstrukci implantátem

A) REKONSTRUKCE IMPLANTÁTEM – Rekonvalescence po tkáňové expanzi a rekonstrukci implantátem

Vložení tkáňového expandéru: Vložení tkáňového expandéru je menší operace prováděná v celkové anestezii (narkóze). Vyžaduje několik dní pobytu v nemocnici, zpravidla do jednoho týdne. Po operaci se žena neprobouzí s novým prsem, ale pouze s mírnou vyvýšeninou, protože expandér ještě není zcela naplněn. Je cítit bolest v oblasti hrudníku, lze ji však účinně tlumit léky (tzv. analgetiky). Bolest a nepříjemné pocity se zpravidla výrazně zmírní během prvních 3 nebo 4 pooperačních dnů. Potom už je pacientka schopna provádět sama běžné denní aktivity bez větších obtíží.

Postupné plnění expandéru: Následné plnění expandéru znamená návštěvy v ambulanci cca 1x týdně. Při návštěvách je expandér pomocí jehly přes kůži postupně plněn tekutinou. Při a po plnění expandéru bývá citelný tlak až mírná bolest. I v takovém případě je možno užívat léky, aby běžné aktivity nebyly výrazněji narušeny.

Vložení implantátu: Vložení implantátu je rovněž menší operace v narkóze spojená s několikadenním pobytem v nemocnici. Tato operace dá prsu výsledný tvar, který se však může postupem času ještě měnit. Lze říci, že do týdne se pacientka zotaví natolik, aby mohla bez obtíží provádět běžné aktivity. Náročnější činnosti, jako je plavání, aerobic, tenis apod. pak připadají v úvahu od cca 3. – 4. týdne po operaci. V případě výskytu komplikací se, samozřejmě, doba rekonvalescence prodlužuje.

Autor:

MUDr. Oldřich Coufal, Ph.D.

Oddělení chirurgické onkologie

Masarykův onkologický ústav

Sdílej příspěvek

Opustit komentář