Pankreas a žlučník, přídatné žlázy GIT

Pankreas a žlučník, přídatné žlázy GIT

Pankreas a žlučník jsou dvě žlázy, které nejsou přímou součástí trávicí trubice, ale vytvářejí trávicí šťávy v GIT velice potřebné. Vývody obou orgánů ústí do duodena na papila Vateri, pankreas může mít ještě přídatný vývod (ductus accesorius) na malé papile (papila duodeni minor). Bylo prokázáno, že lidé, kteří ductus accesorius nemají (je jich asi 30%) trpívají častěji dvanáctníkovými vředy.

Slinivka břišní (pankreas) je orgán se zevně sekretorickou (exokrinní) i vnitřně sekretorickou (endokrinní) funkcí. Exokrinní oddíl slinivky se považuje za součást trávicího systému. Je to tuboalveolární žláza, která denně odvádí do duodena 1 až 2 litry pankreatické šťávy o pH až 8,5. O endokrinní části pankreatu pojednáme v kapitole o žlázách s vnitřní sekrecí.

Pankreatická šťáva je zásaditá a je tvořena hlavně vodou, ionty HCO3- a enzymy: proteázami (enzymy štěpící bílkoviny), alfa amylázou (štěpí už naštěpené škroby), pankreatickou lipázou (nejúčinnější enzym štěpící tuky), nukleázami, elastázami, fosfolipázami, kolagenázou…

Složení pankreatické šťávy výrazně závisí na podnětu z duodena. Jestliže je v duodenu přítomen tuk, vyplaví se cholecystokinin (CCK) a zvýší sekreci pankreatické šťávy bohaté na enzymy. (CCK současně ve spolupráci s GIP zpomalí vyprazdňování žaludku do duodena, aby mělo duodenum dostatek času tuky rozštěpit pankreatickou lipázou). Cholecystokinin však také posílí sekreci žluči, aby v ní přítomné žlučové kyseliny mohly tuky emulgovat (nechat rozpadnout na malé kapičky, protože enzymy působí pouze na povrchu a takto se proces trávení urychlí.)

Jestliže se do duodena dostane chymus s nízkým pH, stimuluje vydávání sekretinu a ten způsobí, že pankreas začne secernovat šťávu s bohatým obsahem vody a HCO3- (aby rozředil a zneutralizoval chymus) a nízkým obsahem enzymů.

Řízení sekrece pankreatu je opět nervové – nepodmíněnými a podmíněnými reflexy – nebo humorální (viz výše).

Žlučník skladuje látky potřebné pro trávení a vstřebávání tuků – žlučové kyseliny. Tyto látky se ještě s dalšími složkami žluči dostávají do žlučníku z jater, kde vznikají. Ve žlučníku se jaterní žluč zahušťuje a podle potřeby se vydává do duodena. O tvorbě a složení žluči bude pojednáno v oddílu játra.

Denně vzniká 500 – 750 ml žluči o neutrálním až slabě kyselém pH. Kontrakce a vyprazdnování žlučníku jsou vyvolány reflexně a hormonálně cholecystokininem (CCK). Silným podnětem pro uvolnění žluči ze žlučníku je například vaječný žloutek, MgSO4 a léky zvané cholagoga. Choleretika jsou látky podporující produkci žluči v játrech.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář