Operace břicha – Abdominoplastika

Operace břicha – Abdominoplastika

 

Plastická operace břicha řeší problematiku povislé kůže a povolené břišní stěny, nejčastěji jako důsledek opakovaných těhotenství nebo výrazného zhubnutí. Při této operaci se také odstraňuje přebytečná vrstva podkožního tuku. Touto operací dosáhneme velmi dobrých vzhledových a funkčních výsledků (řeší rozestup přímých břišních svalů jejich zpevněním).

Strie (pajizévky) vznikající jako následek rychlého roztažení kůže těhotenstvím nebo jiným váhovým přírůstkem jsou dalším problémem, který lze touto operací řešit.

Kdysi oblíbené oblé tvary břišních partií byly postupně módou zeštíhlovány až k určité plochosti stěny břišní, a tak ženy cítí zakulacení a uvolnění břišní stěny jako určitý handicap. Štíhlá, pevná postava s plochým břichem se stala dnes symbolem ženské krásy.

Předpokladem pro úspěšné provedení operace je dobrý zdravotní stav pacientky. Operaci nedoporučujeme u žen, které ještě plánují těhotenství.

U mužů se tato operace provádí po výrazném zhubnutí, kdy se kůže nedokáže přizpůsobit zmenšenému objemu a její přebytečné množství se skládá do neestetických řas.

Předoperační pokyny

Pokud pacient/ka není spokojena se vzhledem svých břišních partií, prvním a velice důležitým krokem by měla být konsultace s plastickým chirurgem. V jeho ordinaci pak proberou a zhodnotí její problémy týkající se této lokality a po zvážení všech okolností se dohodnou na optimálním řešení (abdominoplastika, liposukce, atd).

Pokud se pacient/ka rozhodne operaci podstoupit, je dalším krokem určení termínu operace a předoperačního interního vyšetření. Pacient/ka v době operace musí být zdráv a v dobré fyzické a psychické kondici.

Neměl by nejméně čtyři týdny před plánovanou operací užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou ani jiné léky ovlivňující srážlivost krve (např. Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal, Acylcoffin a jiné).

Dva týdny před plánovanou operací by nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění jako např. nachlazení, viróza atd.

Pacient/ka zůstává na klinice do stabilizace svého stavu, většinou dva až tři dny.

Používání hromadné dopravy, ať již pražské či mimopražské, nedoporučujeme, vhodné je zajistit si odjezd do místa bydliště osobním vozem s doprovodem.

Operace a pooperační pokyny

Samotná operace trvá asi dvě hodiny a provádí se v celkové anestezii. Proto je třeba pečlivé interní předoperační vyšetření. Operační řez je veden těsně nad pubickým ochlupením mezi oběma kyčelními kostmi. Jizva je tedy situována tak, aby byla v celé délce kryta spodním prádlem. Součástí operace je kromě odstranění přebytečné povislé kůže od pupku dolů i přesazení pupku do jeho nové pozice, zpevnění břišní stěny sešitím rozestouplých přímých břišních svalů a zeslabení podkožní tukové vrstvy. Doba hospitalizace po operaci je zpravidla 2-3 dny a po propuštění je nutný klidový režim v domácím ošetření – dalších 7 až 10 dní. První převaz po propuštění se provádí zhruba po týdnu od operace a další kontroly a převazy probíhají individuálně dle domluvy s plastickým chirurgem.

Plná fyzická zátěž přichází v úvahu po postupné rehabilitaci asi po 6 týdnech. Pocity tahu a porušení citlivosti v operovaných místech jsou běžným průvodním jevem a po několika týdnech se upraví.

Co se týká věku, kdy lze tento zákrok provádět, určuje horní věkovou hranici dobrý zdravotní stav. Cílem operace je nejenom dobrý vzhledový a funkční výsledek, ale i zastavení procesu dalšího povolování břišní stěny. Jizvu v podbřišku, která je nevyhnutelná, lze pomocí tlakových masáží postupně změkčovat a rozmasírovat. Během času také tato jizva postupně vybledá.

Efekt operace je dlouhodobý a nedojde-li k podstatným váhovým změnám, není třeba operaci opakovat. U výrazné vrstvy podkožního tuku, kdy jsou vytvořeny i výrazné tukové polštáře na bocích, je někdy vhodné s odstupem několika týdnů doplnit operaci břicha liposukcí těchto lokalit, čímž je dosaženo opravdu výborných celkových efektů. Rekonvalescence je proces individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti každého pacienta v dodržování pooperačních pokynů. Kouření výrazně zpomaluje proces hojení. Pacientka by proto neměla kouřit do úplného zahojení, jinak zvyšuje riziko komplikací!

Sdílej příspěvek

Opustit komentář