Nejčastější dotazy při léčbě chrápání

Nejčastější dotazy při léčbě chrápání

Připravili jsme pro Vás ve spolupráci s uznávaným odborníkem na otorinolaryngologii MUDr. Richardem Salzmanem, Ph.D. 6 nejčastějších dotazů, na které se ptáte ohledně chrápání

RIchard Salzman

MUDr. Richard Salzman, Ph.D.

Jak vzniká chrápání?

Chrápání je nepříjemný zvukový fenomén vznikající během spánku v důsledku vibrací relaxovaných měkkých tkání v krku. Ve spánku dochází k uvolnění všech svalů, tedy i těch umístněných v krku. Vdechovaný a vydechovaný vzduch rozvibruje takto uvolněné tkáně, co vyvolává prosté chrápání. Naopak u syndromu spánkové apnoe podtlak vdechovaného vzduchu je tak silný, že „vtáhne“ tyto relaxované tkáně, které zcela uzavřou dýchací cesty. Přidušení vyvolá alarm v mozku, který pacienta začne probouzet. Během probouzení se povolí relaxace a „vtažené“ tkáně uvolní dýchací cesty.

Jak je zákrok bolestivý?

Obecně vnímání bolesti je velmi individuální. Samotný zákrok probíhá v místním umrtvení anestetickým sprejem a injekcí. Většina pacientů nepociťuje žádnou bolest během zákroku. Samozřejmě si uvědomují spíše tupé pocity , že se „něco“ v  krku děje. Pooperačně si pacienti obvykle berou běžné léky na bolest (Paralen, Ibalgin apod.) v průběhu prvních 2-3 dnů.

Kdy po zákroku je dovolené jíst a pít?

Po zákrocích v místním umrtvení si můžete dát Váš oblíbený nápoj po 30 až 60 minutách po ukončení zákroku. Tato doba je po operacích v celkové anestezii prodloužena na 4 hodiny.

Co mám dělat po operaci?

Klidně se vraťte ke svých každodenním aktivitám. V období 2-3 dny po operaci se nedoporučuje konzumace horkých nápojů, ani pobyt ve velmi teplém prostředí (např. v sauně).

Kdy se mohu vrátit do práce?

Po zákrocích v místním umrtvení se do práce můžete vrátit již den následující po operaci nebo o den později (v případě lehké práce, například v kanceláři za počítačem) nebo po několika dnech (pokud pracujete fyzicky). Po radiofrekvenční redukci kořene jazyka je vhodný pracovní klid po dobu 2-3 dnů. Po septoplastice je vhodná minimálně týdenní práceneschopnost. Pokud pracujete v prašném prostředí, tak je vhodný 14-denní pobyt doma.

Kdy může moje partnerka/můj partner očekávat, že se konečně dobře vyspí?

Ke zpevnění měkkého patra (a kořene jazyka) obvykle dochází 6-8 týdnů po operaci. Výjimečně někteří pacienti udávají dočasné zhoršení chrápání během prvního týdne.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář