Možnosti léčby a režimová opatření obstrukční spánkové apnoe

Možnosti léčby a režimová opatření obstrukční spánkové apnoe

Terapie je komplexní. Vždy zahrnuje režimová opatření, dle nálezu konzervativní a chirurgickou léčbu. Mají za cíl ovlivnění rizikových faktorů. Jeden z nejdůležitějších ovlivnitelných rizikových faktorů pro OSA ( obstrukční spánková apnoe) je redukce hmotnosti. Zhubnutí je při léčbě OSA velmi důležité a především u velmi obézních nemocných přináší významné zlepšení stavu.

Dalším opatřením je úprava životosprávy a změna životního stylu se zařazením vhodných pohybových aktivit zaměřených nejen na redukci, ale ke zlepšení celkové kondice. Důležitost posílení dýchacích svalů a nácvik správného dýchání je vhodné pro častou hypoventilaci a současný výskyt jiných plicních chorob. Je nutno dodržovat zásady správné spánkové hygieny (jde o všeobecně známá opatření: nepřejídání se před spánkem, přiměřená teplota a vlhkost v ložnici, před spaním omezit fyzickou a duševní zátěž apod.). Doporučujeme vynechání konzumace alkoholu před spaním.

Důležitou roli má i poloha ve spánku, kdy se doporučuje nespát v poloze na zádech (většina případů OSA se zhorší v poloze na zádech). Doporučované našití tenisového míčku vzadu do pyjama ve střední části hrudníku, což zabraňuje spát v poloze na zádech, má význam spíše jen u lehčích poruch a bohužel tento postup není pacienty vždy tolerován.

Autor:

MUDr. Milada Hobzová, Ph.D.

Literatura:

ŠONKA, K. a kol. Apnoe a další poruchy dýchání ve spánku. Grada Publishing, 2004, 247 s.

NEVŠÍMALOVÁ, S., ŠONKA, K. et al. Poruchy spánku a bdění. Galén, 2007, 345 s.

TKÁČOVÁ, R. Spánkové apnoe a ochorenia kardiovaskulárného systému. Galén, 2006, 194 s.

HOBZOVÁ, M. Spánková medicína v pneumologii. Obstrukční spánková apnoe. Postgraduální medicína, 2011; 13: 666-672.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář