Minerální a stopové prvky – železo, zinek, jód
Lidské tělo se jako každý organismus skládá z prvků biogenních (uhlík, vodík, dusík a kyslík). Kromě toho obsahuje minerální prvky, které se v něm vyskytují v množství od stovek do desítek gramů (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a síra). V řádově nižších koncentracích než hlavní minerály se v lidském organismu nacházejí stopové prvky (železo, zinek, jód, selen, fluor, hliník, měď, mangan, kobalt, chrom a cín).
Železo je nejhojnějším stopovým prvkem v lidském těle. Je součástí hemoglobinu a myoglobinu a jeho hlavní úlohou je účast na transportu kyslíku. Zdrojem je maso, játra, žloutky a zelenina. Doporučená denní dávka je 10 – 20 mg. Nedostatek se projevuje jako anémie a navíc je snížena obranyschopnost organismu.
Zinek je v těle nejvíce obsažen v pojivových tkáních, v sítnici, pankreatu a prostatě. Podílí se na tvorbě inzulinu a je nezbytný pro správný vývoj a fungování mužských pohlavních orgánů. Příznivě ovlivňuje hojení, růst a vývoj tkání. Zdrojem zinku je především maso a žloutek. Doporučená denní dávka je 15 mg. Nedostatek se projevuje poruchami růstu, hojení a poruchami funkce pohlavních orgánů (porucha spermiogeneze a tvorby testosteronu).
Jód se podílí na vzniku hormonů štítné žlázy: trijódtyroninu a tyroxinu. Zdrojem jódu je zejména mořská voda a mořské ryby, dnes i jodidovaná sůl. Doporučená denní dávka je 100 Μg. Nedostatek jódu se projevuje sníženou činností štítné žlázy, případně jako kretenismus. (Viz kapitola Endokrinní systém.) V poslední době se od jodidování soli upouští a přibývá pacientů s hypothreózou.