Minerální a stopové prvky – selen, fluor, hliník, měď

Minerální a stopové prvky – selen, fluor, hliník, měď

Lidské tělo se jako každý organismus skládá z prvků biogenních (uhlík, vodík, dusík a kyslík). Kromě toho obsahuje minerální prvky, které se v něm vyskytují v množství od stovek do desítek gramů (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a síra). V řádově nižších koncentracích než hlavní minerály se v lidském organismu nacházejí stopové prvky (železo, zinek, jód, selen, fluor, hliník, měď, mangan, kobalt, chrom a cín).

Selen byl až v posledních letech poznán jako stopový prvek významný pro odstraňování volných radikálů z buněk. Zdrojem jsou obiloviny pěstované na půdě s dostatkem selenu a v mořských produktech. Nedostatek selenu by mohl být příčinou některých typů rakoviny, může být také příčinou vzniku kardiomyopatie. Nadbytek selenu je však toxický pro játra a může dojít k poškození srdečního svalu.

Fluor je nezbytný pro správnou stavbu kostí a zubů. Zdrojem fluoru je pitná voda, mořské produkty a čaj. Nedostatek se projevuje zvýšenou kazivostí zubů a špatným ukládáním vápníku do kostí.

Hliník je jeden z nejhojněji zastoupených prvků v prostředí, ale jeho biologický význam je zatím nejasný. Nedostatek hliníku nezpůsobuje žádné zjistitelné změny v organismu. Nadbytek byl popsán v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou (presenilní demence). Neprokázal se však jeho vliv na vznik nebo vývoj onemocnění.

Měď je součástí mnoha enzymů, podílejících se na buněčném dýchání. Je také nezbytná pro tvorbu pigmentu a vlasů a pro krvetvorbu: napomáhá vstupu železa do prosthetické skupiny hemu. Zdrojem je maso a žloutek. Nedostatek mědi se projevuje opožděním růstu a osteoporózou, lehčí nedostatek poruchou růstu nehtů a vlasů. Nadbytek mědi může vést k jaterní cirhóze, demenci, křečemím. Byly popsány i akutní otravy mědí.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář