Minerální a stopové prvky – fosfor, hořčík, síra

Minerální a stopové prvky – fosfor, hořčík, síra

Lidské tělo se jako každý organismus skládá z prvků biogenních (uhlík, vodík, dusík a kyslík). Kromě toho obsahuje minerální prvky, které se v něm vyskytují v množství od stovek do desítek gramů (sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a síra). V řádově nižších koncentracích než hlavní minerály se v lidském organismu nacházejí stopové prvky (železo, zinek, jód, selen, fluor, hliník, měď, mangan, kobalt, chrom a cín).

Fosfor se v těle vyskytuje ve formě anorganické (v kostech a zubech) a organické (jako fosfolipidy, fosfoproteiny a nukleové kyseliny). V podobě ATP je fosfor nositelem makroergních fosfátových vazeb přenášejících energii. Zdrojem fosforu je mléko, mléčné výrobky, ryby a vaječný žloutek.

Denní příjem fosforu – 1g.

Hořčík se v anorganické formě vyskytuje v kostech a v organické podobě hlavně ve svalech, kde snižuje nervosvalovou dráždivost. Hlavním zdrojem hořčíku jsou zelené části rostlin, mléčné výrobky a luštěniny. Denní doporučená dávka je 100 –500 mg.

Síra je v těle hlavně v pojivových tkáních a chrupavkách v podobě aminokyselin cysteinu a methioninu. Kromě toho je také součástí redukovaného glutathionu, který v játrech pomáhá detoxikovat cizorodé látky. Zdrojem jsou bílkoviny, vejce a mléčné výrobky. Denní potřeba je 0.5 –1 g.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář