Kůže jako smyslový orgán

Kůže jako smyslový orgán

Protože je v ní množství receptorů, zejména mechanických, tepelných a bolestivých. Jsou to tělíska Vater-Pacciniho, Ruffiniho a Krauseho a dále volná zakončení nervová pro percepci bolesti. Tyto receptory jsou v kůži uloženy nerovnoměrně, nejvíce na nejcitlivějších místech kůže, zejména na akrálních částech (nos, ušní boltce, bříška prstů), nejméně receptorů je v oblasti zad.

V současné době se vedou diskuze, zda jsou receptory opravdu velice specifické anebo zda jsou jedny receptory modifikované pro všechny modality. Specifické receptory jsou určeny pro 4 počitky:

a) pro hmat – Vater-Pacciniho tělíska. Ta jsou speciálně uspořádána, kdy povrchové slupky jsou deformovány tlakem a uvnitř jsou vlastní drážděné receptory. Mechanickým podrážděním vzniká elektrická energie, která je vedená nervovými vlákny do centrálního nervového systému. Tlaková tělíska jsou v kůži ve velkém množství (asi 0,5 milionu tělísek), jejich největší množství je na špičce jazyka a na bříšcích prstových článků, zejména na třetích prstech. Nejméně tlakových receptorů je v kůži zad, na stehnech a na paži. Dotykovými a tlakovými tělísky jsou vnímána i jemná chvění předmětů. Hmat je kombinovaný počitek. Hmatové počitky jsou nejvíce vnímány na jazyku a na kůži prstů. Jsou zejména rozvinuty u lidí, kterým chybí jiné receptory, např. slepcům: ti se pomocí hmatových receptorů naučí číst Braillovo písmo. Kožním povrchem můžeme vnímat i některé jiné vlastnosti než jenom tlak nebo dotyk. Poznáme hladké a drsné předměty, stejně tak vlhko a sucho. To je kombinací činností 4 hlavních počitků, protože nemáme zvláštní receptory pro tvrdost nebo tvar.

b) receptory pro chlad jsou Krauseho tělíska a

c) pro teplo Ruffiniho tělíska

Ty mají různé morfologické uspořádání. Podstatou jejich činnosti je zaznamenávání relativních rozdílů mezi teplotou receptoru a vnímaným předmětem. Jestliže jde o stejnou teplotu (izotermickou), předmět není tepelně vnímán a jde o teplotní neutralitu. Nemůžeme subjektivně určit přesnou teplotu, vnímáme teplotu pouze relativní. Proto je pro někoho voda příjemně a pro někoho nepříjemně studená při objektivně stejné teplotě. Chladové i tepelné receptory jsou podobně jako dotykové receptory rozmístěny v kůži nerovnoměrně. Tepelných receptorů – Ruffiniho tělísek – je mnohem menší množství (30 000), zatímco chladových receptorů je více (250 000). Nejvíce tepelných receptorů je v kůži obličeje na čele a na hřbetu ruky. Nejméně je jich na kůži zad. Proto také při vnímání teploty vody ponořujeme čelo, abychom dobře vnímali příslušnou teplotu.

d) receptory pro bolest jsou volná nervová zakončení.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář