Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná prováděná přístrojem, který se nazývá kolonoskop. Jedná se o dlouhou ohebnou trubici, ve které se nachází vlákna vedoucí světlo a obraz. Dále obsahuje táhla, kterými lze ovládat pohyb konce kolonoskopu, 2 trubičky dovolující opláchnutí konce přístroje a nafouknutí střeva, a pracovní kanál, přes který lze protáhnout celým kolonoskopem speciální nástroje. Ty slouží např. k odebrání vzorku na histologické vyšetření nebo vykonání drobných chirurgických zákroků.

Kolonoskop lékaři umožňuje prohlédnout celé tlusté střevo i s konečníkem. Zavádí se postupně od konečníku poměrně snadno do vzestupné části tlustého střeva a postupně dále, ale již obtížněji, do části příčné a sestupné. Na konci vyšetření je vidět i střevo slepé.

Aby byly všechny struktury dobře patrné, je nutné před vyšetřením střevo důkladně vyprázdnit. Vyprázdnění střeva začíná dietou od předešlého dne, kdy již od večera pacient užívá projímadla. Pokud se do výkonu nevyprázdní sám, lze event. dopomoci klysmatem, tj. vyprázdnění střeva pomocí zavedení trubičky a proplachem tekutiny. Postupy vyprazdňování se líší u jednotlivých pracovišť. Do dokonale vyprázdněného střeva se během vyšetřování naplňuje vzduch, aby se docílil lepší přehled. Nafouknutí střeva vzduchem někdy způsobuje pacientům nepříjemné pocity tlaku a napětí v břiše. Ke konci vyšetření se většina vzduchu přes kolonoskop opět odsaje.

kolonoskopický obraz

kolonoskopický obraz

kolonoskopie - přístroj v tlustém střevě

kolonoskopie – přístroj v tlustém střevě

 

Sdílej příspěvek

Opustit komentář