Jsou silikonové prsní implantáty nebezpečné?

Jsou silikonové prsní implantáty nebezpečné?

Prsní implantáty jsou v medicíně používány již od 60.let 20.stolení. Prsní implantáty bývají nejčastěji používány z estetických důvodů, ale také z důvodů léčebných nebo pro rekonstrukci prsů po ablaci atd.  Silikon jako materiál je v medicíně pro své dobré vlastnosti, především vysokou trvanlivost a biokompatibilitu, používán ještě o dvě desetiletí déle, tedy od 40.let 20. století. Využívá se nejen jako náplň prsních i jiných implantátů v estetické a rekonstrukční chirurgii, ale také pro výrobu kloubních protéz v ortopedii, nástrojů, stříkaček i jehel a jiných pomůcek.

Prsní implantáty jsou vyráběny z medicínského silikonu různé hustoty a je pro své vlastnosti, jako např. stabilita, hustota a kohezivita, používám právě pro výplň prsních implantátů, neboť  silikon svou strukturou je velmi podobný přirozené prsní tkáni.

Soudržnost částic silikonového gelu zajišťuje udržení tvaru implantátu a zabraňuje vytékání silikonu do těla v případě  protržení implantátu. Z hlediska prokázané neškodnosti medicínského silikonu pro lidské tělo, bývají implantáty plněné silikonovým gelem používány nejčastěji. Navíc většina implantátů je tvořena pevným pouzdrem, které chrání implantát a zajišťuje nepropustnost obsahu, který je uvnitř pouzdra. Další vnitřní vrstva implantátu rovněž zvyšuje odolnost implantátu proti protržení. Až pod těmito dvěmi ochrannými vrstvami se nachází samotný silikonový gel. Riziko vytečení silikonu do těla při protržení implantátu je tak tedy velmi nízké.

Silikových implantátů tak tedy není třeba se obávat. Medicínský silikon se v lékařství a plastické chirurgii používá s úspěchem již několik desetiletí a jeho neškodnost pro lidsky organismus je prokázána. Jistotou je vsadit na ověřené a kvalitní značky implantáty, s dlouhou tradicí na trhu.

Sdílej příspěvek

Opustit komentář