Játra
Játra jsou ústředním a kontrolním orgánem intermediárního metabolismu. Jsou orgánem pro život nezbytným. Po jejich úplném odstranění klesá hladina glukózy a močoviny v krvi, stoupají aminokyseliny a bilirubin a během několika hodin nastává smrt pro těžkou hypoglykémii, pokud není glukóza přiváděna. K přežití však stačí méně než polovina zdravého jaterního parenchymu, protože játra mají, zvláště u nižších savců, obrovskou schopnost regenerace.
Makroskopicky mají játra houbovitý vzhled, mikroskopicky jsou tvořena trámci buněk, které jsou obklopeny krevními sinusoidami – širokými krevními prostorami. Jaterní buňky (hepatocyty) jsou tak omývány krví.
Krevní oběh játry je velice důležitý. Existují dva krevní oběhy:
A) Funkční krevní oběh: Přivádí krev plnou živin z trávicího traktu ke zpracování v játrech. Je tvořen venou portae, která postupně přechází až do terminálních portálních venul, sinusoid a veny centralis. Odtud krev odchází do vena.hepatica a vena cava inferior. Za minutu tudy proteče 1200 ml krve.
B) Nutritivní krevní oběh: Přivádí krev nezbytnou pro výživu jaterní tkáně. Je to krev z arteria hepatica, která se vylévá do krevních sinusoid a odtud se stejně jako funkční krevní oběh dostává venou centralis do vena hepatica a do vena cava inferior. Nutritivní krevní oběh přivádí 350 ml arteriální krve za minutu.
Celkový průtok krve játry je 1500 ml krve za minutu, což odpovídá asi 30% minutového srdečního objemu.
Anatomickou a funkční jednotkou jater je jaterní lalůček. V játrech je padesát až sto tisíc lalůčků kolem vena centralis. Jsou cylindrovitého tvaru a tvoří je jedno až dvouvrstevné trámce buněk obklopené krevními sinusoidami.
OBR. Játra 1. Jaterní lalůček kolem vena centralis.
Vena centralis je pokračováním vena portae a za sinusoidami, které jsou velmi široké, pokračuje do vena hepatis. Krevní sinusoidy jsou ohraničeny endotelem s velkými póry a fixními makrofágy – Kupferovými buňkami, které zde tvoří obrannou bariéru před cizorodým materiálem. Mezi endotelem a trámci jaterních buněk je Disseho prostor, kam se ultrafiltruje plazma a kam přes póry procházejí různé molekuly. Tímto způsobem zde vzniká lymfa, která je odváděna do lymfatických cév v septu a dále do mízních uzlin. Mezi trámci hepatocytů jsou žlučové kanalikuly, které sbírají žluč vzniklou na žlučovém pólu hepatocytů a odvádějí ji do terminálních žlučovodů v septu. V septu se tedy sejdou: terminální portální venula, ze které teče krev do sinusů a do vena centralis, arteria hepatica, která představuje nutritivní krevní oběh v játrech, terminální ductus hepaticus, jímž se odvádí žluč do větších žlučovodů a lymfatická céva odvádějící lymfu vzniklou v Disseho prostoru.
Funkce jater:
Játra lze v přeneseném slova smyslu nazvat chemickou továrnou organismu. Mají mnoho funkcí, které spolu úzce souvisejí. Játra jsou prvním orgánem, který prostřednictvím portálního oběhu (vena portae) dostává skoro všechny látky vstřebané v trávicím ústrojí. Zprostředkují metabolismus hlavních živin (cukrů, tuků a bílkovin), odpovídají za tvorbu a degradaci steroidních hormonů, plní funkce detoxikační, exkreční a sekreční, skladují různé látky. Mají však význam také pro krevní oběh, krvetvorbu a ovlivňují vlastnosti krve. Nemělo by se zapomínat ani na význam pro termoregulaci.