Jak se onemocnění obstrukční spánkové apnoe projevuje
OSA (obstrukční spánková apnoe) je sice onemocnění, které se projevuje ve spánku, ale následky této spánkové poruchy dýchání jsou přítomny i v bdělém stavu. Příznaky proto můžeme rozdělit na noční a denní.
Z nočních příznaků je typické chrápání a apnoické/hypopnoické pauzy, probouzení se s pocitem nedostatku dechu a lapání po dechu, neklidný spánek, může se vyskytnout častější noční močení (u dětí často i pomočování), velmi častá mikroprobouzení (několikasekundové probuzení), noční pocení, nepravidelný srdeční puls, pacienti s OSA mohou také trpět nespavostí, která je navozena opakovaným nočním buzením ve spánku.
Z denních příznaků bývá ranní únava s pocitem nevyspání a neosvěžení se spánkem, bolesti hlavy a suchost v ústech a krku. Nejčastější je nadměrná denní spavost a usínání při monotónní činnosti jako důsledek opakovaných mikroprobuzení a rozčlenění spánku. Nezřídka se vyskytují i mikrospánky, které mohou způsobit úrazy a dopravní nehody (je udávané až sedmkrát vyšší riziko dopravní nehody). Dochází k poruše soustředění, zhoršení výbavnosti paměti, snížení intelektuálních schopností a zhoršení pracovního výkonu, k depresivnímu ladění, mohou být i změny osobnosti. Častěji než v běžné populaci se také vyskytuje pálení žáhy a poruchy potence. Tíže příznaků OSA často odpovídá množství apnoických/hypopnoických pauz v průběhu spánku. Velmi důležitým aspektem OSA je zhoršení kvality života těchto pacientů. Přestože pacienti mají významné dechové problémy v průběhu spánku, většinou u nich nejsou zjišťovány dechové obtíže v bdělosti.
Autor:
MUDr. Milada Hobzová, Ph.D.
Literatura:
HOBZOVÁ, M., NAKLÁDALOVÁ, M., KOLEK, V. Syndrom obstrukční spánkové apneo a zdravotní způsobilost k práci. Pracov Lék, 2008; 60: 17-21.
HOBZOVÁ, M. Syndrom obstrukční spánkové apnoe. Interní medicína pro praxi, 2010; 12: 148-151.