III. díl – Zhoubný nádor u žen v České republice

III. díl – Zhoubný nádor u žen v České republice

Tento článek se komplexně zabývá výskytem, rizikovými faktory, prevencí, přesnou diagnostikou a všemi možnostmi léčby zhoubného nádoru prsu u žen. Text přepisujem s laskavým svolením autorů. Další zajímavé onkologické texty najdete na www.linkos.cz. Text je rozdělen do jednotlivých tématických celků.
III.díl – prevence zhoubného nádoru prsu

 

Lze zhoubnému nádoru prsu nějak předcházet?

Primární prevence, aneb jak lze předcházet zhoubnému nádoru prsu?

Primární prevence znamená snížení rizikových faktorů, které zvyšují riziko vzniku zhoubného nádoru prsu.

Většinu rizikových faktorů ovlivnit nemůžeme (např. počet příbuzných se zhoubným nádorem prsu v rodině, věk…). Nejlepší strategií je podstoupit pravidelně preventivní vyšetření zhoubného nádoru prsu v souladu se svými rizikovými faktory. O konkrétních vyšetřeních a jejich časování je nutné se poradit individuálně s lékařem. Vhodné je omezit konzumaci alkoholu, snížit příjem tuků v potravě, u rizikových žen zvážit přínos hormonální substituční léčby v přechodu.

Genetické testování může ženě říci, jestli zdědila změny v určitých genech a jestli má tedy vyšší pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru prsu. Jestli však žena doopravdy onemocní nebo ne, na to jí nedá odpověď ani genetické vyšetření. V některých výjimečných případech ženy s vysokým rizikem vzniku nádoru prsu mohou zvážit možnosti preventivniho odstranění prsu (profylaktická mastektomie ). Jedná se o operaci, při které se chirurgicky odstraní jedna nebo obě prsní žlázy. Následně plastický chirurg vytvoří nové prsy a to buď z vlastní tkáně ženy (např. tuk oblasti břicha) anebo pomocí silikonu.

Jinou možností je užívání léku s hormonální aktivitou. Lék s účinnou látkou tamoxifen se používá při léčení zhoubného nádoru prsu po mnoho let. Poslední studie ukazují, že ženy s vysokým rizikem vzniku zhoubného nádoru prsu mají menší pravděpodobnost onemocnění, když užívají tamoxifen. Ovšem jiné výzkumy dokazují, že stále není jasné, zda látka brání vzniku zhoubného nádoru prsu anebo působí tím, že vyléčí některé malé nádory, o nichž jsme ani nevěděli, že je máme. Lék má však i nežádoucí účinky.

Jiná látka, raloxifene, rovněž brání vlivu estrogenu (ženských pohlavních hormonů) na prsní tkáň a některé studie zřejmě prokáží, že skutečně zmenšuje riziko onemocnění zhoubným nádorem prsu. Ovšem užití raloxifene v praxi nebylo dosud pro tento účel povoleno.

Sekundární prevence, aneb jak vyhledávat zhoubný nádor prsu?

Čím menší je nádor v době jeho objevení, tím větší je šance na úspěšné vyléčení. Od roku 2002 je v České republice zaveden tzv. screening (časné vyhledávání zhoubného nádoru prsu). Ženy ve věku 45 až 69 let by měly mít pravidelně každé dva roky mamografické vyšetření (rentgen prsu), které hradí zdravotní pojišťovny.

Součástí prevence zhoubného nádoru prsu by mělo být i samovyšetřování. Ženy po 20. roku života by si měly pravidelně po menzes vyšetřovat prsa. Vyšetření prsou je i součástí pravidelného gynekologického vyšetření.

Samovyšetřování prsů – technika vyšetření

Nejlepší doba k samovyšetření prsů je týden po skončení menstruace, když prsy nejsou oteklé nebo bolestivé. Pokud nemá žena pravidelnou periodu, měla by provádět vyšetření vždy stejný den v měsíci.

  • Jak vyšetření provádět? Lehněte si s polštářem pod svým pravým ramenem a pravou paži si založte za hlavu.
  • Bříšky tří prostředních prstů levé ruky prohmatejte pravý prs, zda nenajdete bulku.
  • Tlačte dostatečně pevně. Pokud si nejste jista, jak silně přitlačit, promluvte si se svým lékařem.
  • Pohybujte se po prsu v kruzích, nahoru a dolů a celý jej vyšetřete. Dělejte to pravidelně vždy stejným způsobem. Tak budete své prsy dokonale znát. Musíte si všímat hlavně případných změn v prsou proti minulému vyšetření.
  • Podobně opakujte vyšetření u levého prsu.
  • Pokud naleznete jakékoliv změny, ihned se spojte se svým lékařem.
  • Opakujte vyšetření obou prsů vstoje, s jednou rukou za hlavou. Správná pozice ulehčí vyšetření vrchní vnější části prsu (směrem k podpažní jamce). Zde se objeví asi polovina zhoubných nádorů prsu. Můžete také toto vyšetření provést ve sprše. Některé změny v prsech se snadněji najdou, když je kůže mokrá a kluzká.
  • Pro větší bezpečnost můžete prsy kontrolovat před zrcadlem. Všímejte si hlavně změn v oblasti bradavek, zarudnutí nebo otoku.

Odkazy na další díly článku o zhoubném nádoru prsu

autoři:
MUDr. Katarína Petráková,
Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.

(Masarykův onkologický ústav Brno, www.mou.cz)
recenzent:
Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
(ČOS ČLS JEP)

Sdílej příspěvek

Komentáře (3)

Opustit komentář