III. díl – Rakovina tlustého střeva a konečníku

III. díl – Rakovina tlustého střeva a konečníku

Česká republika patří mezi země, kde se rakovina tlustého střeva a konečníku, odborným názvem kolorektální karcinom, vyskytuje mimořádně často. Proto pokládáme za velmi prospěšné Vás seznámit blíže s tímto onemocnění v článku, který s laskavým svolením autorů přebíráme ze serveru www.linkos.cz.
III.díl – snížení rizika onemocnění rakovinou

Co lze udělat pro snížení rizika onemocnění?

  • Omezit množství červeného masa, dát přednost masu bílému a rybám.
  • Vyhnout se časté úpravě masa pečením, smažením, grilováním a uzením.
  • Snížit v potravě množství tuků a to hlavně živočišných.
  • Snížit nadměrný příjem stravy a vyhnout se tak obezitě, velmi vhodné je zvýšení fyzické zátěže, nejlépe pravidelným cvičením, rekreačním sportem.
  • Je nutné podporovat nekuřáctví, omezovat nadměrné pití alkoholu.
  • Zvýšit v potravě množství vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky).

Uvedená doporučení jsou prevencí i dalších nádorových onemocnění, ale mají efekt i proti nenádorovým nemocem jako jsou nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak, cukrovka a obezita.

Screeningové vyšetření

Největší šance na úplné uzdravení je v případě záchytu karcinomu ve velmi časném stádiu, kdy člověk většinou ale ještě nemá žádné potíže. Tento časný karcinom může způsobovat velmi malé krvácení do stolice, které nemusí být zrakem nijak patrné. I malé množství krve však lze prokázat testem stolice na skryté tzv. okultní krvácení.

Test na okultní krvácení do stolice by měl být prováděn v rámci tzv. screeningového vyšetření u zdravých jedinců od 50 let věku ve dvouletých intervalech. Toto vyšetření stolice je nenáročné a může jej provádět praktický lékař.

Drobné krvácení do stolice mohou způsobovat také některé polypy, z kterých se může nádor tlustého střeva nebo konečníku vyvinout. Mezi další příčiny nepatrného krvácení do stolice patří hemeroidy, praskliny řiti nebo některá zánětlivá onemocnění střeva. Pokud je vyšetření stolice na okultní krvácení pozitivní, doporučí lékař další potřebná vyšetření, obvykle koloskopii.

V případě zvýšeného rizika vzniku kolorektálního karcinomu je možné vyšetření stolice na okultní krvácení i v mladším věku a lékař by měl rozhodnout o případných dalších vyšetřeních.

Okultní krvácení zachytí existující nádor v 17%. Existují další metody, jako je kolonoskopie, která zachytí nádor ve 100%. Kolonoskopie zatím může být prováděna jen při anamneze krvácení nebo pozitivním Hemocultu, ale pacient si toto vyšetření v případě obav může zaplatit sám (například na MOU).

autoři:
MUDr. Igor Kiss
MUDr. Jiří Tomášek
(FN Brno – Bohunice) recenzent:
MUDr. Ilona Kocáková(MOU Brno)
Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. (ČOS ČLS JEP)

 

Odkazy na další díly článku o kolorektálním karcinomu

I.díl co je to rakovina tlustého střeva a konečníku

II.díl příčiny a projevy kolorektálního karcinomu

III.díl snížení rizika onemocnění rakovinou

IV.díl stádium karcinomu tlustého střeva a konečníku

V.díl diagnostika kolorektálního karcinomu

VI.díl možnosti léčby rakoviny tlustého střeva

VII.díl přehled léčiv používaných k léčbě nádoru tlustého střeva a konečníku

VIII.díl nežádoucí učinky protinádorové léčby u nádoru tlustého střeva

IX.díl další péče po ukončení léčby karcinomu

 

Sdílej příspěvek

Komentáře (7)

Opustit komentář