5. díl – Dítě s rozštěpem obličeje
Narození dítěte je výjimečná událost. Je to čas očekávání, radosti a štěstí. Narození dítěte s rozštěpem rtu nebo patra je ale u většiny rodičů provázeno překvapením až zděšením, zvláště když tento typ vady nikdy neviděli a ani o něm neslyšeli. Je velice těžké vyrovnat se u svého dítěte s touto vadou, která je na první pohled odlišuje od ostatních dětí.
5.díl – operace rozštěpu rtu
Rozštěpy rtu operujeme na naší klinice od konce 3. měsíce života dítěte, jakmile dítě dosáhne minimální váhy 5kg. Problémem jsou časté infekce dýchacích cest u dětí, pro které je termín operace nutno odložit. Po operaci rtu a při dobrém průběhu hojení propouštíme pacienta po odstranění stehů za 6-8 dnů do domácího ošetření.
Operací nabývá ret a nos přirozeného tvaru a činnost rtu se postupně stává normální. Jizva na kůži, svalu a sliznici však několik měsíců vyzrává, proto je vhodné ji podporovat masážemi, s kterými začínáme zhruba 3 týdny po operaci. Matka nebo jiný člen rodiny ji provádějí 4 – 5krát denně asi 1 minutu. Masáží vymasírujeme pooperační otok a jizva se stává postupně vláčnou a měkne. Masáže rtu provádíme dobře umytou rukou. Kůži rtu natřeme jemně obličejovým krémem, sádlem nebo olivovým olejem. Levou rukou podepřeme dítěti hlavičku v záhlaví, aby nám neuhýbalo. Ukazováčkem nebo prostředním prstem pravé ruky jemně tlačíme na jizvu proti pevné kosti a držíme. Poté zasuneme ukazováček pod jizvu v ústech a palcem tlačíme na jizvu kůže proti ukazováku. Masáží připravujeme vhodné podmínky jednak pro vývoj svalů rtu, jednak pro vytvoření retních hlásek (B, P, V, F, M) a tím i řeči.
Jak je to s používáním dudlíku u dětí s rozštěpem? Tato otázka nám bývá často kladena rodiči zcela oprávněně. Ve většině případů nám tento návyk do operace nedělá starosti ani u celkových jednostranných rozštěpů (postižen je ret, čelist a patro). Může to být i určitý druh cvičení retních svalů, které pevně obemykají dudlík. Vzdušný proud, který před operací rtu vnikal společnou dutinou, je veden nosem. Dítě se učí dýchat normálním způsobem. Vzduch přicházející do plic je oteplován, zvlhčován a čištěn. U oboustranných celkových rozštěpů naopak bráníme jakémukoliv dudlání, protože se jím volná střední část horní čelisti vychyluje k jedné straně a vytlačuje ještě více dopředu. Pro odnaučování dudlání používáme lepenkové trubky nebo vyztužené tkaniny, které navlékáme dítěti jako rukávce. Dítě si může s ručičkami hrát, ale protože neohne paži v lokti, nemůže dávat prsty do úst.
Po operaci rtu nebo i před ní by dítě mělo absolvovat genetické vyšetření. Genetik se snaží objasnit příčinu vzniku rozštěpové vady a zjišťuje přítomnost možného dědičného podkladu onemocnění. Určí riziko výskytu vady v případě narození dalšího dítěte. V některých případech bude proveden odběr krve rodičů i dítěte ke zjištění možné chromozomální abnormality nebo genové mutace v rodině. Jeho cílem je vyloučit u dítěte i další přidružené vývojové vady nebo syndromy (nemoci s charakteristickým souborem příznaků).
Rozštěpové centrum KPECH
FN U sv. Anny Brno
Berkova 34
61200 BRNO
Případné dotazy adresujte na:
MUDr. Zdeněk Dvořák – zdenek.dvorak@fnusa.cz
Odkazy na další strany našeho seriálu o rozštěpech
1. díl – výskyt a riziko onemocnění
2. díl – o spolupráci odborníků při léčbě rozštěpů
3. díl – prevence vzniku rozštěpu
4. díl – péče o dítě do operace
5. díl – operace rozštěpu rtu
6. díl – operace rozštěpu patra
7. díl – péče po operaci patra
8. díl – péče o chrup u dětí s rozštěpem
9. díl – implantace kostního štěpu
10. díl – plán kontrol
11. díl – ostatní operace a zákroky
Opustit komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Komentáře (7)
Pingback: 6. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa
Pingback: 9. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa
Pingback: 11. díl – Dítě s rozštěpěm obličeje | Operativa
Pingback: 1. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa
Pingback: 10. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa
Pingback: 2. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa
Pingback: 3. díl – Dítě s rozštěpem obličeje | Operativa