Biopsie prostaty
Pokud při vyšetření přes konečník vznikne podezření na možnost tumoru prostaty, nebo když je při krevních kontrolách zachycena zvýšená hladina PSA ( citlivá krevní hodnota, která se zvýší při možném nádoru prostaty ) je nutné vyloučit podezření z přítomnosti karcinomu prostaty v těle pacienta. K tomu slouží biopsie prostaty.
Přesněji řečeno se jedná o tzv. punkční biopsii prostaty. Punkční znamená, že se vyšetření provádí speciální jehlou, která po zavedení do prostaty z ní kousek tkáně odebere. Nejčastěji se biopsie prostaty provádí přes konečník pomocí tzv. automatické bioptické pistole a při současném sledování polohy prostaty ultrazvukem. Pokud lékař ví, kde se nachází postižené místo, odebírá se vzorek přímo z tohoto podezřelého místa. Když přesné místo není známo, provádí se vějířovité odběry z celé prostaty. Pomocí tohoto odběru se získá váleček tkáně z prostaty, který se podrobí bližšímu zkoumání pod mikroskopem.
Výsledek mikroskopického vyšetření nám poté řekne
Výkon se provádí ambulantně při místním umrtvení, takže vyšetření by nemělo být bolestivé.
, jestli je onemocnění vážné nebo máte prostatu zdravou. Na druhé straně ne vždy může být nádor punkční jehlou “strefen” a podroben mikroskopickému vyšetření. Proto při neklesajících vysokých hodnotách PSA v krvi se může punkční biopsie prostaty provádět opakovaně. Vždy je lepší vyšetření zopakovat a být si tak víc jistý, než možný výskyt zhoubného nádoru prostaty přehlédnout.