B) REKONSTRUKCE VLASTNÍ TKÁNÍ PACIENTKY – Základní typy laloků

B) REKONSTRUKCE VLASTNÍ TKÁNÍ PACIENTKY – Základní typy laloků

  • TRAM lalok: Kůže a tuková tkáň z dolní poloviny břicha se přesune do oblasti rekonstruovaného prsu a natvaruje tak, aby se co nejvíce podobala prsu na druhé straně. Pokud pacientka nemá na břiše dostatek tkáně, nebo v minulosti prodělala některé operace, nelze tuto metodu použít. Aby byla tkáň rekonstruovaného prsu zásobena krví, zůstává připojena na přímém břišním svalu. Ten se musí ze svého normálního uložení na přední straně břicha přemístit. Tím se ztrácí jeho funkce a dochází k oslabení břišní stěny. Ztráta funkce svalu se v běžném životě většinou neprojevuje, ale může být znatelná, pokud je žena tělesně aktivní, např. provozuje aerobic. Oslabení břišní stěny může vést ke vzniku břišní kýly. Operace změní tvar břicha a samozřejmě, v jeho dolní části zůstane dlouhá příčná jizva. Její umístění se volí tak, aby mohla být ukryta pod spodním prádlem. Přenos tkáně z břicha se může projevit kosmeticky příznivě, protože břicho se tím poněkud zploští. Ženy s nadváhou však nemohou automaticky očekávat břicho, jaké si vždy přály. Je pravděpodobné, že jeho tvar nebude po operaci zcela ideální.
  • LD lalok: LD lalok je tvořen širokým zádovým svalem, což je plochý sval umístěný ve střední části zad. Společně se svalem se do oblasti prsu může přenést i část kůže a podkoží. Ztráta funkce širokého zádového svalu také nebývá v běžném životě příliš pociťována, protože v okolí je řada jiných svalů, které jeho funkci zastoupí. Vzácně se po operaci mohou vyskytnou problémy v místě zástupných svalů, např. v oblasti ramene. Ztráta širokého zádového svalu může být znatelná při sportech jako je tenis či veslování. Zásah do svalu se také nedoporučuje pacientkám, které mají problémy s udržováním rovnováhy při některých onemocněních, nebo pacientkám s bolestmi zad. Po operaci se mírně změní tvar zad a zůstává zde jizva, kterou lze někdy ukrýt pod podprsenkou. LD lalok však neposkytuje dostatek tkáně pro náhradu běžného ženského prsu. Samotným LD lalokem lze nahradit pouze velmi malé prsy, lalok se však může kombinovat s použitím implantátu (viz níže).
  • Volné laloky: Jak již bylo řečeno, volné laloky umožňují úplné oddělení tkáně z dárcovské oblasti a její přenesení do místa určení pomocí sešití drobných krevních cév. Tento postup vyžaduje speciální technické vybavení a je chirurgicky dosti náročný. Pro rekonstrukci prsu lze s výhodou použít nejen tkáň s břicha, ale i ze vzdálenějších místa těla, zpravidla z oblasti hýždí. Pokud se technikou volného laloku přenese tkáň z břicha, je možné zachovat většinu přímého břišního svalu. Tedy se sníží riziko oslabení břišní stěny, které existuje u výše popsaného laloku TRAM. Lalok z břicha provedený volnou technikou se nazývá DIEP, podobným lalokem je tzv. volný TRAM. Lalok z hýždí se nazývá SGAP.

 

Autor:

MUDr. Oldřich Coufal, Ph.D.

Oddělení chirurgické onkologie

Masarykův onkologický ústav

Sdílej příspěvek

Opustit komentář