Aterom
Když se podíváme do medicínského slovníku, tak pod názvem aterom nebo také atherom nalezneme následující větu: kožní cysta vznikající ucpáním kožní mazové žlázy a nadprodukcí mazu. Co si pod tím představit?
Trocha anatomie
V kůži můžeme nalézt stovky různých zajímavých struktur. Když se podíváme na člověka z větší dálky, určitě si všimneme, že má vlasy, někdo fousy a pokud jsme zrovna na plovárně a trochu blíže, neuniknou nám ani znamínka a jiné kožní výrůstky. A jestli je dotyčný zkoumaný člověk pro Vás blízký a nakloníte se ještě intimněji, tak jistě ucítíte jeho vůni. Všechny tyto projevy obstarává právě kůže. Někdy je kůže pokládána za největší orgán v těle.
My se zaměříme na kožní žlázy, které rozdělujeme na potní, mazové, apokrinní a na prsní žlázu. Pro vznik ateromu jsou podstatné žlázy mazové. Mazové žlázy jsou tam, kde jsou vlasy a ostatní ochlupení těla. Nejsou na dlaních a ploskách nohou a proto ateromy v těchto lokalizacích jsou extrémně vzácné. Kožní mazové žlázy vyměšují maz, který pokrývá povrch kůže a vlasy. Tím vlastně chrání tělo před působením zevních vlivů, hlavně před vysycháním a nebo naopak před dlouhodobým účinkem vody. Do jisté míry zajišťuje pružnost pokožky.
Příčina
Když se ale ucpe vývod mazové žlázy, a to z jakéhokoliv důvodu, produkovaný maz nemá cestu ven z těla. Proto se hromadí pod kožním povrchem a vytváří takové tuhé kulovité útvary. Pokud je pod ateromem tvrdá kost, např. na hlavě, aterom se převážně vyklenuje a brzy začne svému hostiteli vadit. Na druhé straně aterom v místě s měkkým podkladem, např. na tváři, je dlouhou dobu možné tolerovat. Čím méně pacient toleruje velikost ateromu, tím dříve navštíví svého lékaře.
Vzhled
Aterom je vlastně zvětšená mazová žláza. Její obsah má barvu bělavou, při infekci nebo jiných procesech může být barva jiná, např. nahnědlá, nažloutlá a jiná. Obsah je většinou charakteru mazu, u čerstvých ateromů řidšího a starších více zahuštěného. Na straně přivrácené ke kožnímu povrchu můžeme často nalézt drobné zacpané ústí – ve většině případů důvod vzniku ateromu. Podle velikosti ateromu se pak kůže různě vyklenuje a čím je vyklenutější, tím je také tenčí a jeho obsah je více vidět.
Komplikace
Nejčastější komplikací je zánět mazové žlázy. V případě zanícení je nutné aterom naříznout ( pokud již neprasknul sám ) , jeho obsah odstranit a postupně zklidnit zánět. Po zahojení a v klidovém stádiu je možné celý aterom odstranit.
Léčba
Jedinou možnou léčbou je chirurgické odstranění celého ateromu. To se nemusí vždy povést, hlavně ve fázi infekce nebo v počátečních stádiích, kdy je ještě obal ateromu jemný a hůře se preparuje. Nabízí se “vymáčknutí” ateromu jako u klasického akné, ale tento postup nedoporučuji. Je velice bolestivý a po vymáčknutí zůstává v těle výstelka mazové žlázy, která se s největší pravděpodobností znovu naplní mazem. To se může stát i po ne zcela vyjmutém ateromu, kdy v ráně zůstala pouze část pouzdra. Svěřte proto raději terapii ateromu odborníkům.
autor: MUDr. Ivan Justan
recenze: Doc.MUDr. Jiří Samohýl, CSc.