4. díl – Dítě s rozštěpem obličeje

4. díl – Dítě s rozštěpem obličeje

Narození dítěte je výjimečná událost. Je to čas očekávání, radosti a štěstí. Narození dítěte s rozštěpem rtu nebo patra je ale u většiny rodičů provázeno překvapením až zděšením, zvláště když tento typ vady nikdy neviděli a ani o něm neslyšeli. Je velice těžké vyrovnat se u svého dítěte s touto vadou, která je na první pohled odlišuje od ostatních dětí.
4.díl – péče o dítě do operace

Děti s rozštěpem patra a s celkovým rozštěpem v obličeji (postižen ret, čelist i patro) mohou být v prvních dnech po narození ohroženy na životě. Nedostatečný vývojem dolní čelisti může při kombinaci s touto vadou docházet k zapadávání jazyka a k dušení. Bývá to ale vzácnější jev u tzv. Pier-Robinova syndromu. Pro tuto komplikaci může být dítě po porodu déle hospitalizováno na novorozeneckém oddělení.

Dalším problémem je výživa. Pro vrozenou vadu nemůže dítě sát mateřské mléko z prsu. Je třeba proto trpělivě zkoušet vhodnou polohu při kojení, aby byl prsem rozštěp uzavřen a tak umožněno sání. Někdy přitlačením prstu na nosní křídlo rozštěpové strany zamezíme nasávání vzduchu a umožníme kojení. Kojte dítě každé 3-4 hodiny nebo systémem “když si řekne”. Často však i při nejlepší vůli a dostatku mateřského mléka se kojení nepodaří. Dítě však neodstavujte! Mateřské mléko je svým obsahem výživných látek, minerálů a vitamínů nejvhodnější stravou pro novorozence. Právě proto požadujeme krmení mateřským mlékem nejméně prvních šest týdnů života. Mléko pečlivě a trpělivě odstřikujte nebo odsávejte. K tomu poslouží různé typy ručních nebo elektrickým odsávaček.

mechanická odsávačka mateřkého mléka

mechanická odsávačka mateřkého mléka

elektrická odsávačka mateřského mléka

elektrická odsávačka mateřského mléka

Existují celé speciální soupravy umožňující odsávat a uchovávat mateřské mléko za nejvyšších hygienických podmínek. Mlékem krmíme hned nebo je uchováváme v chladnu pro příští mléčnou dávku. Krmíme kapátkem, lžičkou nebo lahví se speciální savičkou (např. savička dle Habermana). Nejdoporučovanější je krmení lžičkou. Různé savičky mohou poranit rozštěpené patro a v pooperačním období mohou poškodit sešité patro nebo dráždit dítě k velkému křiku, který přispívá k špatnému hojení rány. Při krmení vkládáme lžičku do koutku úst vzdálenějšího od rozštěpené strany. Krmte pomalu a po malých dávkách. Ponechte dítěti dostatečný čas k polykání a dýchání. Dítě krmte ve vzpřímené poloze a nechte ho vždy odříhnout. Při zakuckání přestaňte krmit, utřete mléko z nosu a nechte dítě odkašlat ve vzpřímené poloze. Potom znovu krmte pomaleji. Na konci krmení dejte dítěti čistou vodu k vypláchnutí úst a udržování rozštěpové štěrbiny v čistotě. Při osychání okolí defektu ho promažte dětským olejem. Krmení vyžaduje ze strany matky mnoho trpělivosti a vynalézavosti.

savička dle Habermana

savička dle Habermana

Teprve při nedostatku mateřského mléka začněte dítě převádět na umělou výživu. Pro otevřenou nosní dutinu do úst nemůže jazyk posunovat sousto do jícnu a snadno tak dochází k “zaskočení” jídla do hrtanu. Proto krmíme raději dítě poněkud vzpřímené než vleže a při zakuckání je obrátíme obličejem dolů, aby sousto snadněji vykašlalo. Po krmení zůstávají v záhybech nosní sliznice zbytky potravin, které mohou zasychat, rozkládat se a dráždit ji. Vznikají tak nepříjemné záněty, které se mohou z nosohltanu snadno rozšířit sluchovou trubicí do středního ucha. Záněty středouší pak mohou při opakování vést ke snížení kvality sluchu. Doporučujeme proto ihned po jídle pomocí kapátka spláchnout zbytky jídla odvarem z heřmánku a nebo čaje (alespoň 30 ml).

První návštěva u plastického chirurga na naší klinice je vhodná první týden po porodu dítěte. Chirurg zhodnotí vadu a navrhne léčebný plán. Vaše dítě je objednáno k operaci a bude vydána žádanka na interní pediatrické vyšetření. V některým těžších případech společně s ortodontem indikuje úpravu tvaru horní čelisti ještě před operací rtu pomocí aparátku vkládaného do úst.

Děti s rozštěpem rtu nebo patra musí být pod pravidelnou kontrolou dětského lékaře, který vám poradí při převádění dítěte na umělou výživu a zavede včasnou prevenci křivice (dodáváním vitaminu D) a chudokrevnosti (přípravky s obsahem železa), ke kterým jsou děti s rozštěpem často náchylné.

Nejen hygiena dutiny ústní, ale i úzkostlivá celková péče o dítě, o čistotu jeho kůže a prádla jsou důležitou přípravou před operací. Buďte si vědomi toho, že výsledek operace závisí z velké části i na Vás. Závisí na tom, jak je dítě připraveno tělesně, jak jste dodržovali hygienu, jak jste chránili dítě před různými onemocněními, zejména před infekčními chorobami. Chránit dítě před nemocí však neznamená je zavírat doma. Naopak, vzhledem k celkovému stavu je zapotřebí co nejvíce pohybu na sluníčku a na čerstvém vzduchu. Děti v dobrém tělesném stavu pak snášejí operaci poměrně snadno s velmi dobrým výsledkem.

Rozštěpové centrum KPECH
FN U sv. Anny Brno
Berkova 34
61200 BRNO

 

Odkazy na další strany našeho seriálu o rozštěpech

1. díl – výskyt a riziko onemocnění

2. díl – o spolupráci odborníků při léčbě rozštěpů

3. díl – prevence vzniku rozštěpu

4. díl – péče o dítě do operace

5. díl – operace rozštěpu rtu

6. díl – operace rozštěpu patra

7. díl – péče po operaci patra

8. díl – péče o chrup u dětí s rozštěpem

9. díl – implantace kostního štěpu

10. díl – plán kontrol

11. díl – ostatní operace a zákroky

 

 

Sdílej příspěvek

Komentáře (6)

Opustit komentář