3. díl – Dítě s rozštěpem obličeje

3. díl – Dítě s rozštěpem obličeje

Narození dítěte je výjimečná událost. Je to čas očekávání, radosti a štěstí. Narození dítěte s rozštěpem rtu nebo patra je ale u většiny rodičů provázeno překvapením až zděšením, zvláště když tento typ vady nikdy neviděli a ani o něm neslyšeli. Je velice těžké vyrovnat se u svého dítěte s touto vadou, která je na první pohled odlišuje od ostatních dětí.
3.díl – prevence vzniku rozštěpu

Nejdůležitějším obdobím v prevenci rozštěpových vad jsou první dva měsíce těhotenství, kdy u lidského zárodku dochází k utváření základů obličeje. Matky se zvýšeným rizikem narození dítěte s rozštěpovou vadou (rizikové prostředí, narození dítěte s rozštěpovou vadou v rodině) by v těhotenství měli na doporučení gynekologa, pediatra nebo genetika užívat správné vitaminové prostředky a stopové prvky. Nejčastěji doporučované přípravky jsou:

  • Kyselina listová
  • Vitamin B1
  • Vitamin C
  • Vitamin E

Na druhé straně předávkování vitamínem A může vést ke vzniku VVV. Zvláště v těhotenství je nutno vyvarovat se alkoholu, nikotinu, drogám či lékům s možnými nežádoucími účinky pro těhotné !!! V těhotenství absolvují tyto ženy stejná vyšetření jako jiné těhotné, ale jsou obvykle sledovány na specializovaných pracovištích, které mají možnost v případě podezření na VVV provádět další speciální vyšetření.

Rozštěpové centrum KPECH
FN U sv. Anny Brno
Berkova 34
61200 BRNO

 

Odkazy na další strany našeho seriálu o rozštěpech

1. díl – výskyt a riziko onemocnění

2. díl – o spolupráci odborníků při léčbě rozštěpů

3. díl – prevence vzniku rozštěpu

4. díl – péče o dítě do operace

5. díl – operace rozštěpu rtu

6. díl – operace rozštěpu patra

7. díl – péče po operaci patra

8. díl – péče o chrup u dětí s rozštěpem

9. díl – implantace kostního štěpu

10. díl – plán kontrol

11. díl – ostatní operace a zákroky

Sdílej příspěvek

Komentáře (7)

Opustit komentář